Usuwanie żylaków metodą RFITT Celon
Termiczna ablacja żył, indukowana prądem o częstotliwości fal radiowych – RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy) jest aktualnie jedną z najbezpieczniejszych dla pacjenta metod leczenia żylaków. Dzięki najniższej, skutecznej temperaturze pracy w metodzie tej zredukowane jest ryzyko blizn, oparzeń, rumieni. Zastosowanie metody RFITT Celon znacząco zwiększa komfort pooperacyjny pacjenta: mniejsza bolesność, mniej przebarwień. Metoda ta nadaje się do zamykania żył położonych blisko skóry.
ZALETY OPERACJI ŻYLAKÓW METODĄ RFITT CELON
- miejscowe znieczulenie
- wysoka skuteczność (95-97%)
- brak nacięć, blizn
- zabieg bez hospitalizacji
- znacznie mniejsze ryzyko powikłań miż w metodzie tradycyjnej
- szybki powrót do normalnych zajęć (zwykle kilka dni)
- brak dużych krwiaków pooperacyjnych
- mniejsza ilość przebarwień skórnych
- możliwość operacji żył położonych blisko pod powierzchnią skóry
- krótki czas zabiegu: cała procedura zamknięcia niewydolnej żyły trwa około 2 min.,
- a cały zabieg od 20-30 min.
ZALECENIA PRZED ZABIEGIEM USUWANIA ŻYLAKÓW METODĄ RFITT CELON
- minimum 2-3 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki hormonalne (dotyczy szczególnie leków antykoncepcyjnych),
- tydzień przed zabiegiem należy odstawić pochodne kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Acard, Bestpirin, Polocard, itp.),
- tydzień przed zabiegiem należy wykonać badania: morfologia, INR, PT, APTT,
- wymagane są co najmniej dwa szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW-B) wykonane przed zabiegiem (w przypadku szczepienia kilka do kilkunastu lat wcześniej kompletem szczepień można zbadać poziom przeciwciał lub wykonać szczepienie przypominające),
- w dniu zabiegu pacjent powinien zjawić się 15 minut przed wyznaczoną godziną,
- zaleca się przybycie na zabieg z osobą towarzyszącą (pacjent po zabiegu nie może prowadzić pojazdu mechanicznego),
- dwie godziny przed zabiegiem należy wstrzymać się od jedzenia,
- z uwagi na opatrunki pooperacyjne ubranie powinno być luźne, a obuwie wygodne (najlepiej na płaskim obcasie),
- w dniu zabiegu nie należy kremować/balsamować nóg.
PRZEBIEG ZABIEGU
Przed przystąpieniem do zabiegu, pod kontrolą USG, wykonywane jest mapowanie żylaków. Następnie zakładany jest wenflon, przez który wprowadza się prowadnik. Za pomocą prowadnika do żyły wprowadzany jest aplikator, który wytwarza fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. Fale powodują rozgrzanie ścian zniszczonej żyły, co z kolei prowadzi do ich zapadnięcia i zamknięcia się naczynia. Gdy żyła osiągnie optymalną temperaturę urządzenie samoczynnie rozłącza się. Zmniejsza to odczuwany ból oraz ryzyko zaczerwienienia skóry nad zamykaną żyłą. W trakcie zabiegu lekarz podaje środek znieczulający żyłę. Następnie aplikator usuwany jest z naczynia. W trakcie wysuwania aplikatora z naczynia następuje zamknięcie światła żyły. Po zabiegu na nogę zakłada się specjalną pończochę uciskową. Zabieg można uzupełnić o skleroterapię lub miejscowe usunięcie żylaków z mikronacięć. W większości przypadków pozostałe żylaki, szczególnie w zakresie goleni, zanikają samoistnie w okresie miesiąca po wykonaniu operacji. Metoda Celon może być stosowana w każdym wieku i w każdym stopniu niewydolności żylnej.
PO ZABIEGU USUWANIA ŻYLAKÓW METODĄ RFITT CELON
- zaleca się chodzenie w pończochach uciskowych lub opatrunkach uciskowych przez okres co najmniej 14 dni,
- pierwsza samodzielna zmiana opatrunku po 24h,
- nie ograniczać chodzenia oraz wykonywania codziennych czynności,
- unikać wysiłku fizycznego przez dwa tygodnie po zabiegu.
W przypadku wystąpienia następujących objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:
- silny ból nie mijający po zalecanych lekach przeciwbólowych,
- obrzęk kończyny,
- gorączka bez oczywistych przyczyn.
Osoby o większej wrażliwości na ból nie powinny przekraczać zalecanych dawek leków przeciwbólowych.
Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych jest istotnym elementem procesu leczenia.
MOŻLIWE POWIKŁANIA POZABIEGOWE:
- przedziurawienie (perforacja) zamykanego naczynia,
- zator płucny,
- zapalenie żyły,
- krwiaki,
- infekcja,
- zaburzenia czucia po termicznym uszkodzeniu nerwu czuciowego,
- obrzęk,
- krwawienie,
FLEBOGRIF – wewnątrzżylna, mechano-chemiczna metoda obliteracji żylaków
Flebogrif Chełm jest kolejną małoinwazyjną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych w Novena Clinica .
Metoda ta polega na wewnątrzżylnym wykonaniu obliteracji, czyli zamknięciu nieprawidłowego naczynia żylnego przy wykorzystaniu jednocześnie bodźców mechanicznych oraz chemicznych. Doprowadza to do wytworzenia procesów zapalnych oraz zarastania wybranego fragmentu niewydolnego łożyska żylnego, co skutkuje jego zarośnięciem i wyłączeniem z obiegu.
Metoda leczenia żylaków nóg Flebogrif Chełm zdecydowanie wyróżnia się na tle innych metod usuwania żylaków minimalną inwazyjnością. Zabieg jest przeprowadzany jedynie w znieczuleniu miejscowym, co przekłada się zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo chorego, którego organizm nie jest obciążany koniecznością anestezji. Sam zabieg trwa dosyć krótko – zwykle około 30 minut – i polega na wprowadzeniu do żyły cewnika poprzez wykorzystanie wenflonu. Cewnikiem tym podawane są do żylaka specjalne spienione sklerotyzanty, a jednocześnie sam cewnik podrażnia mechanicznie śródbłonek naczynia. Procedury te są dla pacjenta bezbolesne, a cały zabieg odbywa się pod kontrolą USG. Ponadto, takie postępowanie nie wiąże się z koniecznością wykonywania cięć chirurgicznych, a więc nie pozostają po nim blizny ani też krwiaki pooperacyjne.
Leczenie żylaków nóg metodą Flebogrif jest ponadto szybkie i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Pacjent bezpośrednio po zabiegu może opuścić klinikę i powrócić do swoich codziennych aktywności, Jedynym ograniczeniem, jakie wiąże się z wykonaniem zabiegu metodą Flebogrif, jest konieczność noszenia przez około miesiąc specjalnej pończochy uciskowej
Skleroterapia
Skleroterapia Chełm jest prostym , skutecznym i bezpiecznym zabiegiem stosowanym w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Metodę tą stosuje się z powodzeniem od bardzo wielu lat. Zabieg polega na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego preparatu ( Aethoxysklerol) w celu wywołania odczynu zapalnego w ścianie naczynia. W miejscu zapalenia powstaje skrzeplina, która z czasem ulega zwłóknienie czego następstwem jest zamknięcie żyły.
PRZEBIEG ZABIEGU
Skleroterapia jest to jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia, dzięki czemu można ją stosować u większości pacjentów jako samodzielną metodę lub w połączeniu z innymi technikami np. chirurgicznym lub laserowym usuwaniem żylaków. Zwykle potrzeba kilku sesji zabiegowych aby uzyskać pożądany efekt leczniczy. Podczas zabiegu lekarz wykonuje od kilu do kilkunastu wkłuć bardzo cienką igłą. W zależności od wielkości naczynia używa się różnych stężeń preparatu, który pozwala na zamknięcie zarówno małych „pajączków” jak też dużych żył na kończynach dolnych. Zabieg nie wymaga znieczulenia, jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów, wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przez lekarza i trwa zwykle 15-30 min. Podanie preparatu nie oznacza od razu zamknięcia naczynia. Zwykle proces ten trwa ok 3-4 tygodni, a następnie zamknięte naczynie jest wchłanianie, co może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. W miejscach podania preparatu mogą być widoczne rumień, obrzęk i zasinienia, które znikają w ciągu kilku dni . Czasami może być wyczuwalne zgrubienie, które może być bolesne w dotyku oraz przebarwienia w przebiegu niedrożnych naczyń, które mogą pozostawać przez kilka tygodni. Niewielka bolesność jest zjawiskiem przejściowym. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się założenie rajstop lub pończoch uciskowych albo opatrunku uciskowego. Ucisk zwiększa skuteczność zabiegu i pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Zaleca się również chodzenie przez okres ok 1-2 godz. po zabiegu gdyż wpływa to bardzo korzystnie na przebieg gojenia.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:
Przy prawidłowo wykonanym zabiegu ryzyko związane z zabiegiem jest małe, a powikłania rzadko spotykane.
MOGĄ WYSTĄPIĆ:
- zaczerwienienia i siniaki
- obrzęk
- przebarwienia
- reakcje alergiczne na podany lek
- zapalenie żył
WSKAZANIA DO ZABIEGU:
- „pajączki”
- poszerzone żyły siatkowate
- żylaki kończyn dolnych
PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU:
- ciąża
- przebyta zakrzepica w układzie żył głębokich
- alergia na środek obliterujący
Laserowe zamykanie naczynek
Laserowe zamykanie naczynek Chełm jest zabiegiem bardzo skutecznym i bezpiecznym, przynosi szybkie i trwałe efekty.
Miejscowe zaczerwienienia skóry oraz widoczne zmiany naczyniowe to problem nie tylko kosmetyczny, ale świadczący również o zaburzeniach krążenia. Osoby ze skłonnością do pękających naczynek muszą uważać na gwałtowne zmiany temperatur, opalanie się czy picie alkoholu. Jest to dość uciążliwe i wpływa negatywnie na komfort życia.
Quadro Star Pro Yellow
W naszej klinice stosujemy laser Quadro Star Pro Yellow, firmy Asclepion o długości fali 577 nm, który posiada najwyższe powinowactwo absorpcji fali laserowej przez hemoglobinę, co oznacza najwyższą skuteczność, przy minimalnej bolesności.
Im lepsza absorpcja światła lasera tym lepszy efekt można uzyskać przy niższej energii, co przekłada się na mniejszą bolesność i mniejsze ryzyko powikłań.
Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
Energia świetlna lasera wnika w głąb uszkodzonych żył. W procesie fototermolizy selektywnej hemoglobina (barwnik czerwonych ciałek krwi) wychwytuje światło lasera. Energia przekształca się w ciepło.
Pod jego wpływem woda z krwi w uszkodzonej żyle odparowuje, ścianki naczynia rozpadają się i zostają wchłonięte przez organizm. Pajączek naczyniowy znika w okamgnieniu, efekty zabiegu stają się widoczne od razu. Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze niezbędna jest kwalifikacja lekarska.
Wskazania do zabiegu:
-
rozszerzone naczynia krwionośne,
-
teleangiektazje pajączki,
-
rumień,
-
trądzik różowaty,
-
znamiona rubinowe (Cherry Angioma),
-
małe naczyniaki,
-
Poikilodermia,
-
plamy naczyniowe typu czerwonego wina (Port Wine Stains),
-
drobne pajączki na nogach,
-
melasma.
Przeciwwskazania do zabiegu laserem:
-
ciąża;
-
opryszczka i infekcje bakteryjne w okolicy zabiegowej;
-
łuszczyca,
-
bielactwo,
-
padaczka;
-
świeża opalenizna (nie należy korzystać z solarium ani opalać się miesiąc przed zabiegiem);
-
leki światłouczulające (np. niektóre antybiotyki, retinoidy);
-
zioła światłouczulające (np. nagietek, dziurawiec, preparat ,,Figura”) – nie stosować 3 tygodnie przed zabiegiem;zaburzenia krzepnięcia;
-
skłonność do przebarwień i bliznowców.
Ważne – po zabiegu:
Tuż po zabiegu może wystąpić rumień i obrzęk, a także ( niezbyt często) drobne pęcherzyki, strupki, które ustępują w ciągu kilku dni. Naczynia wchłaniają się na twarzy do 2 tygodni, na kończynach dolnych w ciągu kilku tygodni.
Przez 4-6 tygodni po zabiegu zamykania naczyń należy stosować kremy z filtrem o SPF+50, unikać czynników powodujących rozszerzenie naczyń: sauny, gorących kąpieli, picia alkoholu, intensywnego wysiłku fizycznego, itp.
Skuteczność zabiegu zależy od ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia. Zabieg nie likwiduje predyspozycji do poszerzania się naczynek, dlatego też należy liczyć się z koniecznością powtórzenia zabiegu w przyszłości.
Aby zapobiec rozszerzaniu się naczynek, należy unikać czynników sprzyjających temu procesowi.